Opmer - Ana Sayfa
Şeffaf Numaralı Lens Renkli Kozmetik Lens Renkli Numaralı Lens Toric (Astigmat) Lens Renkli Toric (Astigmat) Lens Multifocal (Uzak+Yakın) Lens Sert (GP) Lens
Prostetik (İris) Lens Chromagen (Renk Körlüğü) Lensi Afak (Pediatrik) Lens Ortokeratoloji (Uyku) Lensi Lens Solüsyonları Lens Bakım Ürünleri
Arama :
ANASAYFA   |   İLETİŞİM
Bu sayfalar bilgilendirme amaçlı hazırlanmış olup; doğru yada yanlış anlaşılması kullanıcının sorumluluğundadır. Burda bulunan bilgiler asla teşhis veya tedavi önerisi olamaz asıl olan uzman bir göz hekimi tarafından yapılan teşhis ve tedavilerdir.
Yardım Konuları
Lens Hakkında
Göz Kırma Kusurları
Göz Hastalıkları
Şaşılık nedir?

Şaşılık, gözlerin birlikte uyum içerisinde bakamaması ve farklı yönlere doğru dönmüş olmasıdır. Bir göz düzgün bakarken diğer göz içe, dışa, yukarı veya aşağı doğru kaymış olabilir.
Şaşı olan hastalar, bazen başlarını sağa veya sola eğmek gibi değişik baş pozisyonlarında her iki gözleri ile düzgün bakabilirler. Bazen şaşılık kendini böyle baş pozisyonundaki anormalliklerle gösterebilir. Şaşılıktaki gözün kayma hali sürekli olabilir, zaman zaman olabilir, daha çok çoçuk yorulduğunda, uykulu ya da hasta iken belirginleşebilir. Bazen sağ bazen sol göz kayma gösterebilir. Kayan göz bazen düzelebilir, düzgün olan göz de bazen kayma gösterebilir. Şaşılık çocuklarda oldukça sık görülen bir problemdir. Çocukların yaklaşık %4'ünde görülebilir. Şaşılık, yaşamın daha sonraki yıllarında da açığa çıkabilir. Kadınlarda ve erkeklerde benzer oranlarda açığa çıkar. Bazen ailevi olabilir ancak çoğu zaman şaşılığı olan hastaların ailelerinde şaşılığı olanlara rastlanmaz.

Şaşılığın nedenleri nelerdir?

Şaşılığın nasıl meydana geldiği tam olarak bilinmemektedir. Gözlerin hareketi 6 adet kas tarafından meydana getirilir. Bu kaslar gözleri sağa, sola, yukarı ve aşağı doğru hareket ettirirler.
Sola doğru bakarken sol gözü dışa doğru çeken kas sağ gözü ise içeri doğru çeken kas eşit oranda ve uyum içerisinde çalışmalıdır. Bu arada diğer kaslar da belli bir açı ile uyum içerisinde kasılmalıdır.
Hareket halindeki herhangi bir nesneyi gözlerimiz ile takip edebilmemiz için tüm bu kaslar, nesnenin gözlerimize göre yaptığı açıyı koruyacak şekilde kasılmalıdır. Bu kasların kasılması beynimiz tarafından kontrol edilir. Şaşılık gözlerimizin hareketini sağlayan merkezlerde meydana gelen bir bozukluk sonucu gelişir. Ancak bu bozukluğun tam olarak ne olduğu henüz bilinmemektedir.
Şaşılık beyne bağlı hastalığı olan çocuklarda daha sıklıkla görülür. Bu hastalıklar, serebral palsi, Down sendromu, hidrosefali, prematürite gibi durumlardır. Ancak unutulmaması gereken bir nokta da, şaşılığı olan çocukların şaşılıkları dışında sağlıklı olduklarıdır. Bu nedenle şaşılığı olan ve eşlik eden nörolojik bulguları olmayan çocuklardan ek tetkiklerin istenmesi gerekli değildir. Gözlerin görmesini bozan katarakt, göz içi tümörler, göz yaralanmaları gibi durumlar da şaşılık yapabilir. Ancak birçok çocukta bu hastalıklar yoktur, bir kısmında şaşılık aile öyküsü olabilir.

Şaşılığın saptanması

Şaşılığın temel bulgusu, gözlerde kayma olmasıdır, bazen çocuklar parlak gün ışığında bir gözlerini kapatır, ya da her iki gözlerini bir arada kullanabilmek için başlarını eğerler.
Şaşılık bir göz muayenesi sırasında bütün çocukların deneyimli bir kişi tarafından 3 ve 3,5 yaşları sırasında görme açısından muayene edilmesi gereklidir. Bu muayene göz tembelliğini de açığa çıkarmak açısından önemlidir. Eğer ailede, gözlük kullanılması, diğer aile fertlerinde şaşılık veya göz tembelliği öyküsü varsa bu muayenenin 3 yaştan önce yapılması önerilmektedir.
Bebeklerde gözlenen kayma durumlarında göz muayenesi için bebeğin büyümesi beklenilmeden hemen göz muayenesi yapılmalıdır. Doğumdan itibaren olan ya da yaşamın ilk 6 ayı içerisinde açığa çıkan şaşılıklar çoğunlukla kendiliğinden düzelmez, hatta böylesi durumlarda erken tedavi beklenerek yapılacak olan tedaviden daha iyi sonuçlar verir.

Şaşılık tedavisi

Uygun bir muayeneden sonra göz doktorunuz size uygun olan tedaviyi önermelidir. Bazı şaşılık tiplerinde gözlük tedavisi yeterli olabilir. Göz tembelliğini önlemek için kapama sıklıkla önerilir. Katarakt varlığında katarakt ameliyatı önerilebilir. Bazı durumlarda şaşılık ameliyatı önerilebilir. Tedavinin amacı her iki gözde eşit oranda görme ve her iki gözün birlikte kullanılabilmesidir. Şaşılık cerrahisi çoğunlukla genel anestezi altında yapılır. Şaşılık cerrahisi sırasında göz küresi çevresine yapışmış olan göz kasları kılıflarına küçük bir kesi yapılır ve bu kaslar görünür hale getirilir. Daha sonra kaymanın yönüne göre bu kasların, göz küresine yapıştığı yerler değiştirilir, ya da kaslara müdahale yapılır. Bu cerrahi sırasında hiç bir şekilde göz küresi yuvasından çıkarılmaz. Bu cerrahinin de tüm cerrahiler gibi, kanama, enfeksiyon, aşırı yara yeri iyileşmesi gibi komplikasyonları vardır.
Ancak şaşılık ameliyatı, tedavi için güvenilir ve kabul edilmiş bir yöntemdir ve yüzyılı aşkın bir süredir uygulanmaktadır. Şaşılık ameliyatlarının günümüz koşullarında lazer ile yapılması mümkün değildir. Dokuları kesmek için kullanılan lazer bıçakları olsa bile, bu lazer bıçaklarının meydana getireceği yara yeri iyileşmesinin normalde kullanılan cerrahi aletlere göre daha fazla olacağı düşünüldüğü için lazer ile şaşılık cerrahisi dünyada denenmiş değildir. Kaldı ki günümüzde var olan lazerlerin kullanılan normal cerrahi aletlere şaşılık cerrahisinde sağlayacağı hiç bir ek avantaj yoktur. Şaşılık ameliyatı sonrasında, gözlük kullanılmaya genellikle devam edilir. Şaşılık ameliyatı kapama tedavisi veya gözlük kullanmanın yerini tutmaz. Ameliyat sonrası gözlerin görmesinde de herhangi bir değişiklik meydana gelmez.
  Design by
NormSoft
Anasayfa | Yardım | İletişim
Opmer.com   copyright © 2015