Opmer - Ana Sayfa
Şeffaf Numaralı Lens Renkli Kozmetik Lens Renkli Numaralı Lens Toric (Astigmat) Lens Renkli Toric (Astigmat) Lens Multifocal (Uzak+Yakın) Lens Sert (GP) Lens
Prostetik (İris) Lens Chromagen (Renk Körlüğü) Lensi Afak (Pediatrik) Lens Ortokeratoloji (Uyku) Lensi Lens Solüsyonları Lens Bakım Ürünleri
Arama :
ANASAYFA   |   İLETİŞİM
Bu sayfalar bilgilendirme amaçlı hazırlanmış olup; doğru yada yanlış anlaşılması kullanıcının sorumluluğundadır. Burda bulunan bilgiler asla teşhis veya tedavi önerisi olamaz asıl olan uzman bir göz hekimi tarafından yapılan teşhis ve tedavilerdir.
Yardım Konuları
Lens Hakkında
Göz Kırma Kusurları
Göz Hastalıkları
Göz kuruluğu nedir?

Gözün dış yüzeyini kaplayan konjuktiva zarı ve saydam kornea tabakası yüzeyi sürekli olarak nemli kalması gereken bölgelerdir. Bu bölgedeki doku hücrelerinin nemli kalması gözünüz için çok önemlidir. Nemlendirme işlevini gözyaşı bezleri sağlar, sağlıklı bir gözde normal şartlarda yeterli bir nemlenme ile sağlanır. Bu şekilde göz yüzeyinde sorunların yaşanmasına gözyaşı bezleri engel olmaktadır. Bazı insanlarda gözyaşı üretimi dolaylı sebeplerden dolayı azalma gösterir ve gözyaşı kalitesinde bozulma meydana gelmesi ile birlikte göz kuruluğu ya da kuru göz adı ile bilinen rahatsızlık ortaya çıkar. Göz kuruluğu az bilinen türde bir hastalıktır. Çoğu insan göz kuruluğunu, yada lens kullanan kişiler alerjilere yada iklim koşullarına bağlamaktadırlar. Aslında gerçek cevap bu değildir. Gözleriniz göz yüzeyini korumak için gözyaşı tabakasına ihtiyaç duymaktadır. Bu tabakaya gözyaşı filmi denir. Gözyaşı bezlerinin sağlıklı çalışmaması ile birlikte üretilen gözyaşı miktarında ve kalitesinde değişikliğe sebep olur. Bunun sonucunca artık sağlıklı beslenmeyen ve koruma sağlamayan bir gözyaşı filmi ortaya çıkar. Göz yüzeyi bu nedenle hasar görebilir. Ortaya çıkan durum kronik bir göz yaşı sendromudur. Hasta eğer kontakt lens kullanıyor ise kendisini çok daha ciddi problemler ile baş başa bulabilir. Bu nedenle lens kullanımında ortaya çıkan kuruluk problemlerini asla göz ardı etmeyiniz. Göz yaşı gözde farklı sebeplerden dolayı ortaya çıkar, bunlardan biri gözün sürekli nemlenmesini sağlamak amacıyla sürekli olarak vücut tarafından az miktarda üretilmesidir. Bir diğeri ise duygusal nedenlerle ve herhangi bir göz rahatsızlığında tepki olarak ortaya fazlaca çıkmasıdır. Göz kuruluğunun tedavi edilmediği durumlarda enfeksiyon riski çok yüksektir. Göz sağlığı için göz kuruluğu ister kontakt lens kullanımında yaşansın yada yaşanmasın zaman içinde tedavi edilmeyen vakalarda kalıcı hasarlar meydana getirmektedir. Bu nedenle özellikle risk altında olan kontakt lens kullanıcısı ve kuruluk problemi şikayeti olan kişiler tavsiye üzerine bilinçsizce suni göz yaşı kullanarak tedavisi mümkün olan bir hastalığı tamamen çıkmaza sokmaktadırlar.

Göz kuruluğu belirtileri nelerdir?

Göz kuruluğu farklı belirtiler gösterebilir. Başlıca kaşınma, tahriş, ışığa karşı hassasiyet, hafif yanma, batma, gözde ağırlık hissi, gözden karıncalanma ve göz kapaklarında ağırlık hissidir.

Gözyaşının yapısı nasıldır?

Ağladıkça ve herhangi bir göz tahrişinde gözümüzde bolca ortaya çıkıp akan gözyaşımızın önemli işlevleri vardır. Gözümüzü kırpmamızla birlikte gözyaşından oluşan ince bir tabaka gözün üst kısmını kaplayarak korneanın düz ve temiz kalmasını sağlar. Gözyaşı tabakamız olmasaydı net bir şekilde göremezdik.

Dış tabaka: Dıştaki yağlı kısım göz kapak kenarındaki meibomian bezlerinden salınır. Dıştaki tabaka gözyaşı
üstünün düz kalarak, göz yaşının buharlaşmasını önlemektedir. Orta kısımdaki bölüm ise en kalın olan tabakadır. Bu tabaka göz kapağının üstünü kapatan ince bir zar olan konjuktivadan ve gözyaşı bezinden oluşur. Orta tabaka yabancı cisimlerden gözü temizler.

İç Tabaka: En içteki tabaka konjuktiva tarafından üretilmektedir. Bu kısım suyu göz üzerine eşit olarak dağıtmaktadır. Bu tabaka korneanın sürekli olarak ıslak kalmasını sağlamaktadır. 2 farklı göz yaşı bulunmaktadır. Normalde gözü sürekli ıslak tutan bazal sekresyon ve ağladığımızda, tahriş esnasında ortaya çıkan Refleks sekresyon.

Lens kullanırken yaşanan kuruluk hissi neye bağlıdır?

Yapılan araştırmalarda kontakt lens kullanıcıları için en büyük güçlüğün gözlerde kuruma ve enfeksiyonlar olduğunu ortaya koymuştur. Göz kuruluğu Lens kullanan hastanın yaşam standardını direkt olarak etkiler. Bu sorunu yaşayan lens kullanıcıları, bunun çaresi olmayan bir durum olduğunu sanmaktadırlar. Bu durumun sebebi yanlış yönlendirmeyle, kulaktan dolma hikayelerle lens satın alıp gelişigüzel bir biçimde göze takmaktan ileri gelmektedir. İnternette yazan yanlış bilgiler ve lens satanların pazarlama genellemeleri ile bilgisizce satılan ve satın alınan lensler lens kullanıcılarının kuruluk şikayetlerini arttırmaktadır.

Lens kullanımında kuruluk hissini etkileyen faktörler nelerdir.

En önemli faktör: lens kullanan kişilerde yaşanmasının tam sebebi; Lens Temel eğrisinin ve Dia sının göze uygun olmayışı göz yaşı stabilitesini tamamen bozmaktadır. Lens kullanıp sürekli gözlerinizin kuruduğundan şikayet ediyorsanız uygun lensi kullanmadığınız anlamına gelmektedir. Kulandığınız lens istediği kadar kaliteli
olsun, yada satıcı tarafından şiddetle tavsiye edilsin? Bunun hiçbir önemi yoktur. Asıl olan Bc (temel eğri) Dia (çap) uygunluğudur. Aslında bu bile tek başına asla yeterli değildir. Kullanacağınız lensin doktor tarafından belirlenerek göze uygulanıp kullandırılması esastır. Ancak bu şekilde beklentilerinizi karşılayacak düzeyde mutlu bir lens kullanıcısı olabilirsiniz. Halk arasında bilinen ya da kontakt lens satıcıları arasında standart çap olarak lanse edilen 8.60 14.20 parametreleri tamamen gerçek dışıdır. Kullanacağınız lens itina ile hassas ölçümlerle belirlenmelidir. Yaptığımız araştırmada lens kullanıcıları arasında kuruluk şikayetinin yaşanma oranı son derece yüksek ve kritik bir seviyededir. Bundan daha ilginç olan lens kullanan kişiler bunun lens kullandıkları için normal olduğunu düşünmeleridir. Kontakt lens üretici ve satıcı firmalar bu gerçeği tespit ettiklerinden dolayı pazarlama stratejilerini buna göre ayarlayarak, rüzgarlı havalarda bile rahat, bilgisayar kullanırken artık kuruluk yaşamayacaksınız. Gözlerinize 5 kat yada 6 kat oksijen iletimi sağlayan lensler olarak düzenlemektedirler. Bir gerçeğin altını burada çizelim; Kullanılan lens ne olursa olsun, kalitesi ne kadar yüksek olursa olsun eğer sizin gözünüzün parametrelerine uygun değilse ,tüm bu pazarlama stratejilerinin havada asılı kaldığını göreceksiniz. Kalitesiz kontakt lens solüsyonları da lens kullanımında kuruluk şikayetine neden olmaktadır.

Renkli lens kuruluk hissi yapar mı?

Estetik açıdan renkli soft lenslerin üretimi günümüzde gerçekleşmektedir. Bu lenslerin su tutma oranları çok çeşitlilik göstermektedir. Oksijen iletimleri de hammadde olarak yeterlidir. Ancak bu lensler boyandıktan sonra polimer yapı bozulmakta ve kontakt lenste gün içinde su tutma özelliği kaybolduğundan dolayı renkli lenslerin kullanımında sıkıntı yaratabilir. Ancak renkli lensin günlük kullanımda sakınca bulunmamaktadır. Renklendirmede kullanılan boya maddeleri göz sağlığı açısından uygundur. Estetik görüntü sağlamak amacı ile bilinçsizce alınan ve kullanım süresi aşılan lensler kuruluk hissi yaşanmasına neden olmaktadır.

Lens kullananlarda Kuruluk hissine sebep olan başlıca etkenler

Üretim hammaddesi olarak gün sonunda bile su oranını muhafaza eden kontaktlensler kullanarak
Klimalı ortamlar, iklimlendirmesi olmayan kapalı alanlar,temiz hava girişi ve sirkülasyonu olmayan ortamlar
Laser,lasik,lazer,miyop ameliyatlar Göz yüzeyinin ana stabil yapısını bozduğu için ,gözyaşı düzeni tam olarak sağlanamaz, hatta bu ameliyatlar sonrasında
 • Tekrar lens kullanımı mümkün olmayabilir.
 • Sigara kullanımındaki dumanın içinde 4000 kadar zararlı madde bulunmaktadır. Akciğerleri zararlı kimyasal atık deposuna çevirirken gözyaşını da olumsuz etkiler.
 • Romatizmal hastalıklar göz yaşı kuruluğuna sebep olmaktadır.bu tip hastalarda lens kullanımıda sorun olabilir.
 • Kalp rahatsızlıkları ve diabet
 • İlerleyen yaşla birlikte gözyaşı kalitesi düşer. Lens takılması ile birlikte kuruluk şiddeti fazlalaşır.
 • Nemi düşük ortamlar, kimyasal maddeler, çok yüksek rakımlarda kalma ve düşük oksijen basıncı gözyaşını olumsuz etkilemektedir.
 • Uzun zaman bilgisayar kullanımı gözyaşı ve vücuttaki sıvıyı minimum düzeye indirebilir. Uzun süre lens kullanımı korneayı negatif etkiler.
 • Kalitesiz kontakt lens solüsyonları da lens kullanımında kuruluk şikayetine neden olmaktadır.
 • Çok sıcak ortamlar
 • Lens kullanan kişiler ilaç kullanımında dikkatli olmalıdırlar, bazı ilaçların yan etkileri kuruluğa sebep olmaktadır.
 • Alkolizm
 • Anti-histaminler
 • Kontakt lens ile uçak yolculuğu
 • Kontakt lens ile güneşlenme


Kontakt lens kullanırken gözünüzdeki kuruluk hissine nasıl engel olabilirsiniz?
 • Gözyaşı miktarınıza uygun su içeren lensler tercih ediniz.
 • Yaşadığınız iklim koşullarına uygun lensler kullanınız.
 • Gözünüzün temel eğrisi ve çapına uygun lensler kullanınız.
 • Lenste dehidrasyona engel olan, nemlendirici etkili kontakt lens temizleme solüsyonları kullanınız
 • Klimalı ortamlarda ve hava sirkülasyonunun olmadığı yerlerde durmayınız,
 • Kullanım süresi 15 gün olan lenslerinizi 1 ay kullanmayınız,
 • Lenslerinizin tavsiye edilen sürede değiştiriniz,
 • Nem oranı düşük yerlerden ve çok yüksek rakımlı yerlerde bulunmayınız,
 • Lenslerinizi tavsiye edilen zaman aralığında kullanınız,
 • Çok sıcak ortamlardan uzak durunuz.
 • Kontakt lens gözünüzdeyken güneşleniyorsanız göz stick veya gözlük kullanınız.
 • Teknolojik olarak gün içinde su ve nem kaybına uğramayan kontakt lensler tercih edilmelidir.

Göz kuruluğu hastaları kontakt lens kullanırken neden sorun yaşarlar?

İnsanlardan bazıları gözlerini ıslak ve nemli, rahat tutacak kadar gözyaşı salgılayamazlar. Batma, yanma ve dumandan aşırı derecede rahatsız olurlar. Bu kişiler kontakt lens kullanımında bazı problemler yaşamaktadırlar. Gözde ki yaşarmanın fazla olması bilinenin aksine kuru gözün belirtisi olabilmektedir. Temel olarak salınan gözyaşında azlık varsa göz yaşı bezinde iritasyona bağlı olarak fazla göz yaşı salgılanır. Göz genel olarak kuru olsa da sulanma nedeniyle gerçek sorun ortaya çıkmayacaktır. Kontakt lens kullanırken
daha ilerdeki saatlerde kontakt lens gözde nem oranını muhafaza edemez. Örnek olarak Su içeriği %55, materyal %45 bir kontakt lens düşünürsek akşam saatlerine doğru kontakt lens ihtiva ettiği suyun %4 ünü bile kaybederse bu süreç, göz kuruluğu problemi olanlar için dayanılması güç saatlerin başlangıcı olur. Bu tip rahatsızlığı olup kontakt lens kullanmak isteyen kişiler 3 üncü jenerasyon özel yumuşak lensleri tercih edebilirler. Gün sonunda İçerdiği suyun %99 unu muhafaza edebilen Kontakt lensler alternatif olarak değerlendirilebilir.

Kullandığım kontakt lensi satın alırken en yüksek oksijen iletimi yapan lensi satın almama rağmen hala kuruluk yaşıyorum neden?

Elbette kuruluk yaşamanız gayet normaldir. Tabiatıyla size önerilen kontaktlens mutlaka silikon Hidrojel lenslerdendi. Oksijen aktarımının yüksek olması sizin kontakt lensi kuruluk yaşamadan kullanacağınızı garanti edemez. Hatta oksijen iletiminin yüksek olmasına aslında gerek yoktur. Gözün asıl ihtiyacı olan su ve nemdir. Kuruluk problemini yaşarken oksijen iletimi yüksek diye bir kontakt lensi alıp kullanırsanız, kuruluk problemi
daha da artarak sorun büyüyecektir. Silikon Hidrojel lens kullanımınızın yerine, Saf hidrojel lensleri kullanmanız daha yerinde olacaktır. Çünkü bu lensler yapıları nedeniyle su moleküllerini içinde hapsederek gün sonunda sadece %1 su ve nem kaybı ile size olağanüstü bir konfor sağlarlar. Bilinenin aksine yüksek oksijen iletimli lensler sanıldıkları kadar iyi malzemeler değildir.
  Design by
NormSoft
Anasayfa | Yardım | İletişim
Opmer.com   copyright © 2015