Opmer - Ana Sayfa
Şeffaf Numaralı Lens Renkli Kozmetik Lens Renkli Numaralı Lens Toric (Astigmat) Lens Renkli Toric (Astigmat) Lens Multifocal (Uzak+Yakın) Lens Sert (GP) Lens
Prostetik (İris) Lens Chromagen (Renk Körlüğü) Lensi Afak (Pediatrik) Lens Ortokeratoloji (Uyku) Lensi Lens Solüsyonları Lens Bakım Ürünleri
Arama :
ANASAYFA   |   İLETİŞİM
Bu sayfalar bilgilendirme amaçlı hazırlanmış olup; doğru yada yanlış anlaşılması kullanıcının sorumluluğundadır. Burda bulunan bilgiler asla teşhis veya tedavi önerisi olamaz asıl olan uzman bir göz hekimi tarafından yapılan teşhis ve tedavilerdir.
Yardım Konuları
Lens Hakkında
Göz Kırma Kusurları
Göz Hastalıkları
Gece gündüz 1 ay gözden çıkmadan kullanılan lensler sağlıklımı?

O gün gece gündüz kullanacağınız lenslerinizi satın aldınız ve 1 ay çıkarmamak üzere gözünüze taktınız. Şu an için her şey normal görünüyor olabilir. Muhtemelen kontakt lensleriniz 1 ay gözünüzde kalacak, sonra bir yenisini daha ambalajından açıp,1 ay daha aynen devam.

Peki nereye kadar?
Muhtemel olarak 30 gün boyunca, kontakt lensleriniz gözünüzde kirlenecek, tüm proteinler, yağ asitleri ve tortullar gözünüzde birikecek bunun devamında zararlı bakterilerde bu tortullar yardımı ile göze depolanacak ve bu 30 gün ve 30 gece devam edecek. Yine 30 gün gözünüz çevredeki tüm zararlı gazlar, sigara dumanındaki 4000 zehrin en az %10’u diyelim. Aracınızla trafiktesiniz, yada otoparktasınız, havada kirli ne varsa, karbon monoksit, sülfür, metan, bu türlü zararlı gazlarda lensinizle birlikte sizinle uyuyacak! Hem de 30 gün 30 gece. Belki 1 metre ötenizde birisi hapşıracak yada aksıracak, işte mikroplar saatte 180 kilometre süratle gözünüzün içinde, hem de 30 gün 30 gece; oysaki kontakt lenslerinizi gece yatarken çıkarıp temizleme işlemini, yapıp lens kabınıza yeni taze solüsyon koyduğunuz takdirde kontakt lens her gün tazelenip dezenfekte olacaktır. Sizce hangisi daha sağlıklı?

Uzmanlar kontakt lens kullanımında gece uyumaya asla sıcak bakmamaktalar. Ancak içki yada sigarayı da kimse için diye tavsiye etmiyor, ama herkes bile bile kullanmakta. Kontakt lens kullanıcıları yapılan istatistiklerde lensleri ile uyuyan kişilerde enfeksiyon riskinin daha fazla olduğunu göstermektedir.


Gece yatılabilen gözden çıkmayan silikon hidrojel lenslere gerçekçi bir bakış:

Son zamanlarda adeta bir moda şeklinde kontakt lens üreticileri tarafından bazı kontakt lens reklamlarına şahit olmaktayız.''Gözlerin oksijen İhtiyacı'', ''Gözlere nefes gerek'', “Nefes aldıran lensler'', ''Sağlıklı gözler için silikon hidrojel lensler'' gibi sürekli eğitim programları, basılı yayınlar ve pazarlama hilelerine şahit olmaktayız. Ancak tüm bunlara rağmen ciddi göz uzmanları Silikon hidrojel lenslere kaygı ile bakarken, hastalarına hidrojel lensleri reçete etmektedir.
Oysaki silikon hidrojel lensler kontakt lens sektöründe satılmaya başladığı andan itibaren, silikon hidrojel lenslerin ne kadar yüksek oranda göze oksijen aktardığı anlatılırken bir o kadarda mikrobiyal keratit vakalarında nerdeyse patlama oldu. Silikon hidrojel lenslerde oksijen ihtiyacı gece uyku esnasında korunabilirken gözde aşınma etkisi yaptığı tespit edildi. Lensleri gece kullanmak enfeksiyon riskini arttırmaktadır. Kontakt lenslerini gece uyku esnasında kullananlar, günlük lens kullanıcılarına göre 8 kat daha fazla enfeksiyon riski altındadır. Kalıcı görme kaybında en yüksek faktör gece lensler ile uyunmasından kaynaklanmaktadır. Uyku esnasında kontakt lensler enfeksiyon geliştirmek için 5 kat daha fazla risk içermektedir.
  Design by
NormSoft
Anasayfa | Yardım | İletişim
Opmer.com   copyright © 2015