Opmer - Ana Sayfa
Şeffaf Numaralı Lens Renkli Kozmetik Lens Renkli Numaralı Lens Toric (Astigmat) Lens Renkli Toric (Astigmat) Lens Multifocal (Uzak+Yakın) Lens Sert (GP) Lens
Prostetik (İris) Lens Chromagen (Renk Körlüğü) Lensi Afak (Pediatrik) Lens Ortokeratoloji (Uyku) Lensi Lens Solüsyonları Lens Bakım Ürünleri
Arama :
ANASAYFA   |   İLETİŞİM
Bu sayfalar bilgilendirme amaçlı hazırlanmış olup; doğru yada yanlış anlaşılması kullanıcının sorumluluğundadır. Burda bulunan bilgiler asla teşhis veya tedavi önerisi olamaz asıl olan uzman bir göz hekimi tarafından yapılan teşhis ve tedavilerdir.
Yardım Konuları
Lens Hakkında
Göz Kırma Kusurları
Göz Hastalıkları
Kontakt lens ile tanışmak

Ülkemizde kontakt lens kullananların sayısı gittikçe artış göstermektedir. Ancak Kontakt lens ile ilgili teknik bilgiler ve mesleki donanım eksik olduğundan dolayı çoğu gözlük kullanıcısı kontakt lens kullanımına şüphe ile bakmaktadır. Kontakt lensler kırma kusuru bulunan ve hali hazırda gözlük kullanan kişiler için büyük bir kolaylık ve avantajdır. Örnek olarak gözlükte bulunan görüş keskinliği ve netlik kontakt lensler ile kıyaslanacak olursa kontakt lensin gözlüğe üstünlüğünü tartışmak yersiz olur. Gözlük takarak yapamayacağınız birçok aktiviteyi kontakt lensler ile gerçekleştirebilirsiniz. Örnek olarak -10.00 derece miyop bir kişi şişe dibi camlarla hayatı kalın bir pencere ile gözlemler. Aynı kişi kontakt lens ile tanıştığında bir daha kullanmamak üzere gözlüğüne veda eder. Kontakt lens teknolojisinin bu boyutlarda ilerlemesi ile birlikte hayata gözlerini açan ve yüksek derecede kırma kusuru bulunan bebeklerde dahi Afak lens adı altında tedavi mümkündür. Aynı lensler keratakonüs vakalarında yine iş başındadır. Bu sefer görevi sivrilen korneaya baskı yaparken diğer yandan hastanın görüşünü netleştirerek hastaya yaşam standardını geri vermektedir. Kimi hasta yaşlılığa bağlı yakın problemi ile karşı karşıya gelir. Kontakt lensler burada da iş başındadır. Uzak yakın multi-fokal (Progressives) bir kontakt lens hastanın uzak ve yakın kırma kusurunu ortadan kaldırır. Kontakt lensler kırma kusurlarını mucizevi bir şekilde neticelendirirler. Son teknoloji ile birlikte isterseniz -30 derece miyop olun, ister +30 derece hipermetrop, yada -600 derece astigmatınız olsun, bu değerlerde bir gözlük camı düşünecek olursak teleskopik bir gözlük olabilir. Ancak konu kontakt lense geldiğinde soğan zarı inceliğinde bir mercekle başarı sağlanmaktadır. İlk kez kontakt lens kullanacaksanız bazı önemli hususlara dikkat etmelisiniz. Küçük bir ön araştırma ile en yakın internet bağlantısını kullanarak, sıralanan bir çok lens markası bulursunuz ve bu markalarda kendi aralarında gruplanırlar, ortaya çok karışık bir durum çıkar, mutlak suretle kafanız karışacaktır çünkü bugün lens kullanmaya karar veren bir miyop yada hipermetrop hasta için yaklaşık 150 farklı kontakt lens bulunmaktadır. Peki, bu marka ve ürünlerden hangisi sizin içindir? Acaba neden bu kadar sayıda farklı marka ve çok değişken lens fiyatları var? Neden bu kadar lens satışı yapan internet sitesi ve optik bulunmakta? Hangisini tercih ederek alışveriş yapacaksınız? Aldığınız üründen memnun kalmadınız ne yapmalısınız? Bir marka Amerika’da üretilirken diğer marka İrlanda’da üretilmiş, bir diğeri Hollanda’da, Çin’de, Kore'de, Singapur’da, Japonya’da. Hangi satıcı güvenilir? Hangi ürün daha kaliteli? İşte cevaplanması gereken birçok soru sizi beklemekte. Şimdiden size kolay gelsin!

Kontakt lens kullanmak zor mudur?

Birçok insan toplumumuzda, kontakt lens kullanmanın zor olacağını kontakt lens kullansa dahi kontakt lense alışmanın zor olacağını düşünür. Bu sebeple kontakt lenslere şüphe ile bakarlar. Aslında durum hiç sandıkları gibi değildir. Kontakt lens doğru ve gereken şekilde uzman doktor gözetiminde uygulandıktan sonra gözde hiçbir şekilde hissedilmez ve tamamen unutulur. Kullandığınız lensleri kolunuzdaki bir saate benzetebilirsiniz yada çok rahat bir spor ayakkabıya; kolunuzda bir saat olduğunu bilirsiniz ama sizi rahatsız etmez. İdeal ve kişiye özel kullanılan lensler asla gözde problem çıkarmaz.
Kontakt lensle tanışırken konunun uzmanından nasıl çıkarıp nasıl takacağınızı öğrenip bir kez takmayı başardığınızda geri kalan kısmı çok kolaydır. Çoğu kişi astigmatı olduğu için kontakt lens kullanamayacağını sanmaktadır. Bu inanış tamamen yanlıştır. Astigmatta belirli oranlarda kırma kusurlarından biridir. Nasıl miyop olan kişiler kontakt lensi rahatlıkla kullanıyor iseler, astigmatı olan kişilerde kontakt lens kullanabilirler. Genel olarak astigmat derecesi -275 olanlar tercihlerine göre aylık kullan at lensler kullanırken, -275 üzerinde astigmatlarda yıllık şeffaf kontakt lensler kullanırlar.
Amerika’da kontakt lens kullananların sayısı 2006 yılında 38 milyon olarak açıklanmıştır. Ülkemizde ise kontakt lens kullananların sayısı kesin olmamakla birlikte 400 bin olarak ifade edilmektedir. Sonuç olarak kontakt lens kullanmak kolay ve basittir. Size özgürlüğünüzü geri verir. Gözlüklerinizi bir kenara atarken, miyop çizdirme gibi riskli ve tedavi özelliği kesinlik kazanmamış bir teknolojinin kobayı olmazsınız

Kontakt lens nerelerden alınmalı?

Kontakt lens uygulayıcılarının, lens kullanım ve bakım kurallarını eksiksiz uyguladığı takdirde hiçbir zaman problem yaşamazlar. Mutlu bir kontakt lens kullanıcısı olmak istiyorsanız; güvenilir yerlerden alışveriş yapınız.

Kontakt lens hurafeleri nelerdir?

Kontakt lens kullanmak ancak kontakt lensten korkan kişilerde vardır. Bu kişiler genelde halk arasında yayılan hurafelere inanarak; Ayşe’nin görümcesinin kızı lens kullanmış gözü şişmiş, yok lens gözünün arkasına kaçmış bir daha bulunamamış! Acaba bir şey olurmuymuş. Yok vakti zamanında bir adam varmış, kontakt lens kullanırken gözü çıkmış. Ay ben takamam gözüme nasıl lensi sokarım... Ya gözüm mikrop kaparsa... Yok alt komşumun eltisinin kızı kontakt lens almış ama kullanamamış, gözüne batma yapıp mikrop kaptırmış. Bu tip uydurma hikayelerle gelişen bir kontakt lens rüzgarı maalesef esmektedir.
Ayşe’nin görümcesinin kızı aslında kontakt lensi pazardan almıştır ve gözünün şiştiği doğrudur. Sonrada lensi düşürmüş, arayıp bulamayınca gözünün arkasına kaçtığına kanaat getirmiştir. Vakti zamanındaki adam ise; hani lens takarken gözü çıkan, ancak bu kadar uydurma bir hikaye olur. Rukiye hanımın eltisinin komşusunun kızı herhalde ellerini ayda bir yıkamakta… Eğer kontakt lens kullanmayı düşünüyor ve etrafınızdaki cahil cühela konuşmaları dinlemek istemiyorsanız konunun uzmanından bilgi alınız.

Kontakt lens satın alırken yanlış bilinenler nelerdir?

Diyelim ki astigmatınız var ve kontakt lens kullanmaya karar verdiniz, yada bir önceki astigmat lensinizden memnun kalmadığınız için lenslerinizi değiştirmeyi amaçlıyorsunuz. Genellikle bu konularda lens tüketicisinde bilgi eksikliğinden kaynaklanan sorunlar yaşamaktadır. Kontakt lens satışı yapan yerlerde konuya tam vakıf olmayınca ortaya tam bir karmaşa çıkmaktadır. Lens tüketicisi genellikle ekonomik sebeplerden dolayı uzman tavsiyelerine uymayarak, kullanacakları kontakt lenslere kendileri karar vermektedir. Astigmatı olan bir hasta kontakt lens seçimini neye göre yapmalıdır? Kullanacağı kontakt lense nasıl karar verecektir?
İlk defa lens kullanacaksa işe nerden başlaması gerekir? İnternette, yazılı basında yer alan Kontakt lens reklamlarının inandırıcılık payı nedir? Bir sürü lens üreten ve satan firmalardan hangisinin ürününü tercih etmelisiniz? Lensi satın aldınız ama kullanamıyorsunuz, muhatap olarak kimi alıp derdinize çare bulacaksınız?

Maalesef kontakt lens tüketicisi ne yapacağını bilemez durumdadır. Astigmatı olan bir kişi lens kullanmak istediğinde karşılaştığı en büyük sorun ekonomiktir.
Öncelikle bir Göz doktoruna gitmelisiniz, lens kullanmak istediğinizi belirterek, yaptığınız iş, bulunduğunuz çevre ve koşullar ile ilgili Göz hekimini bilgilendiriniz.
Ülkemizde bir göz muayenesi ortalama 40 TL - 60 TL arasındadır. Bu muayene sonucunda gözlük reçetenize ulaşabilirsiniz. Ancak kontakt lens kullanacaksanız; Kontakt lens muayenesi gözlük muayenesi gibi basit değildir. Bir kontakt lens muayenesi ve uygulaması göz doktoru içinde meşakkatli ve ciddi bir iştir.
Kontakt lens muayenesi uygulamalı olarak yapılması gerekir. Doktorun sizin gözünüze uygun çap, temel eğri, ve kırma gücündeki kontakt lensi tespit edebilmesi için planlanan kontakt lensin gözünüze takılarak, aşağıdaki örnekte olduğu gibi tespitler yapması gereklidir. Kontakt lens uygulaması budur. Ülkemizde kontakt lens uygulama ücreti ortalama 160 TL’dir. Ancak bu işlemin tamamlanmasından sonra kullanacağınız kontakt lens beklentilerinize göre düzenlenerek, lens satın alabilirsiniz. Sağdan soldan temin edilen deneme lenslerini takarak çözüm aramanız, doktor kontrolünden kaçmanız, ilerde yaşanabilecek ciddi komplikasyonlara sebebiyet vermektedir.

Kontakt Lens gözün arka bölümüne kaçar mı?

Anatomik olarak Böyle bir şey mümkün değildir. Genelde lens kullanıcısı lensini düşürdüğünü veya lensin gözün arkasına kaçtığını düşürür. Bu durumlarda lens genellikle katlanmış ve alt göz kapağının arasına girmiştir. Bu zarar verici bir durum değildir.
  Design by
NormSoft
Anasayfa | Yardım | İletişim
Opmer.com   copyright © 2015