Opmer - Ana Sayfa
Şeffaf Numaralı Lens Renkli Kozmetik Lens Renkli Numaralı Lens Toric (Astigmat) Lens Renkli Toric (Astigmat) Lens Multifocal (Uzak+Yakın) Lens Sert (GP) Lens
Prostetik (İris) Lens Chromagen (Renk Körlüğü) Lensi Afak (Pediatrik) Lens Ortokeratoloji (Uyku) Lensi Lens Solüsyonları Lens Bakım Ürünleri
Arama :
ANASAYFA   |   İLETİŞİM
Bu sayfalar bilgilendirme amaçlı hazırlanmış olup; doğru yada yanlış anlaşılması kullanıcının sorumluluğundadır. Burda bulunan bilgiler asla teşhis veya tedavi önerisi olamaz asıl olan uzman bir göz hekimi tarafından yapılan teşhis ve tedavilerdir.
Yardım Konuları
Lens Hakkında
Göz Kırma Kusurları
Göz Hastalıkları
Alerjinin tanımı

Alerji vücudun savunma sisteminin dış etkenlere kimyasallar, polenler ve benzeri maddelere karşı oluşturduğu bir güvenlik kalkanıdır. Ve bir reaksiyon olarak vücut tepki vermektedir. Savunma sistemi antikorlardan oluşmaktadır. Antikor çok özel protein moleküllerinden oluşan hücreleri ihtiva eder. Gözde alerji durumunda oluşan tepki vücudun bu savunma mekanizmasını çalıştırarak bazı kimyasallar salgılamasına neden olur.

Alerji belirtileri

Genel olarak kaşıntı en belirgin özelliğidir. Ciltte kabarmalar ve kızarıklıklar ile baş gösterir. Bu tip sorunlarla beraber solunum sıkıntısı ve benzeri ciddi belirtiler ortaya çıkabilir.

Göz de Alerji

Lens kullananlar için gözde alerji sık yaşanan bir durum haline gelebilir. Lens kullanan kişilerde gözde kızarıklık, sulanma, sulanma sebebi ile görmede bulanıklık yaşanabilir. Eğer bu belirtileri yaşamakta iseniz özellikle bahar aylarında göz hekiminizle birlikte hareket ederek bu durumdan kurtulabilirsiniz. Özellikle alerji konusunda bahar aylarında daha dikkatli olmanızı tavsiye ederiz. Bazı durumlarda göz alerjisinin lens kullanan kişilerde uzun süren tedavilere yol açtığını söylemek yerinde olacaktır.

Alerji görmemizi etkiler mi?

Alerji ortaya çıktığında tutulu sadece konjuktiva tabakası ile sınırlı kalırsa tedavi kolay olur ve görmede sorun yaşanmaz. Ancak bazı durumlarda tedaviye daha dirençli bir rahatsızlık kornea tabakasının saydamlığını yitirmesine sebep olur. Bu durumda tedavide kortizonlu göz damlaları ve sürekli dozlar arttırılarak çeşitli ilaçlar kullanılır. İlaç tedavisi süresince güneş gözlüğü takılması, göze soğuk kompres yapılması, sık olarak yüz yıkanması, tavsiye olunur, tedavi süresince lens takılmaz. Çünkü tedavi esnasında astigmat gelişebilir. Kornea ön yüzeyi bombeleşerek yüksek miyop' ve astigmata neden olarak görüşün azalmasını sağlar.

Lens kullanırken alerji olursanız ne yapmalısınız?

Gelişi güzel bir şekilde lens kullanmayınız, tavsiye üzerine göz damlası veya ilaç asla satın almayınız. Lens kullanırken alerjinin hafife alınmaması gereken bir durum olduğu gibi kullanılan damlalar tamamen masum değildir. Bu nedenle göz damlası ve ilaçların kullanımı göz doktoru kontrolünde olması gerekmektedir. Çünkü en önemli etkiler yanlış lens kullanımı veya ilaç kullanımı dolayısıyla katarakt ve göz tansiyonunun yükselmesidir. Lens ve ilaç kullanımı belirli aralıklarla göz doktoru kontrolünde olmalıdır.
  Design by
NormSoft
Anasayfa | Yardım | İletişim
Opmer.com   copyright © 2015