Opmer - Ana Sayfa
Şeffaf Numaralı Lens Renkli Kozmetik Lens Renkli Numaralı Lens Toric (Astigmat) Lens Renkli Toric (Astigmat) Lens Multifocal (Uzak+Yakın) Lens Sert (GP) Lens
Prostetik (İris) Lens Chromagen (Renk Körlüğü) Lensi Afak (Pediatrik) Lens Ortokeratoloji (Uyku) Lensi Lens Solüsyonları Lens Bakım Ürünleri
Arama :
ANASAYFA   |   İLETİŞİM
Bu sayfalar bilgilendirme amaçlı hazırlanmış olup; doğru yada yanlış anlaşılması kullanıcının sorumluluğundadır. Burda bulunan bilgiler asla teşhis veya tedavi önerisi olamaz asıl olan uzman bir göz hekimi tarafından yapılan teşhis ve tedavilerdir.
Yardım Konuları
Lens Hakkında
Göz Kırma Kusurları
Göz Hastalıkları
Lens takmadan önce

Lensler takılmadan mutlaka eller likit bir sabunla yıkanmalıdır. Yıkama işleminden sonra durulamanın tam anlamıyla gerçekleştiğini kontrol etmelisiniz. Durulama işlemi bittikten sonra asla normal havlu ile illerinizi kurulamayınız, mutlaka bu işlemi kağıt havlu ile sonlandırınız. Lensleriniz taktığınız ortamın temiz olmasına dikkat ediniz. Ellerinizi yıkadıktan sonra ilk işlem lensinizi gözünüze yerleştirmek olmalıdır. Bu arada yaptığınız herhangi bir iş yada dokunduğunuz farklı bir eşyanın temizliğini garanti edemezsiniz. Bu konu çok hassastır.

Lensinizi kontrol ediniz

Kontakt lensler steril vakum ambalajlarda yada cam flakon (cam şişede) bulunurlar. Lensi satın aldığınızda vakum ambalajların sağlam olduğunu kontrol ediniz, lensiniz şişede ise kapağın daha önceden açılıp açılmadığını kontrol etmelisiniz. Lenslerinizi vakum ambalajdan veya şişeden işaret parmağınızın üzerine yerleştirdikten sonra aydınlık bir ortamda lensinizin kenarlarında (perifer) yırtık veya herhangi bir kesi olmadığına emin olunuz. Vakumdan veya şişeden yeni çıkmış bir lenste yüzeyde asla birikinti bulunmaz, lens tamamen kusursuz ve mükemmel bir yapıdadır. Bir önem arz eden konuda lensi hangi yüzeyi doğrudur? bunu anlamak için basit bir teknik bulunmaktadır. Lens işaret parmağınız üzerinde duruken lensin kenarları dışa doğru açık vaziyette ise lens doğru pozisyondadır. Lensin kenarları içe dönük ise doğru pozisyonda değildir. Ters takılan lensler gözde çok fazla hareket ederek stabilize olmaz ve takılma hissi verir. Lenslerinizi takarken bu önemli hususa dikkat etmeniz önerilir. Lenslerin üzerinde laser ile yazılmış marka yada patent işareti bulunmaktadır. Normalde karşıdan bakıldığında doğru olarak okunduğu zaman lensin göze doğru pozisyonda yerleştirildiğini kanıtlar. Ancak bazı lenslerde bu yazıyı görebilmek için mor ötesi ışık kullanmak gereklidir. Kırma kusuru olan kişiler normalde göremezken, kızlı ötesi ve mor ötesi ışık kullanarak lensin laser işaretinin doğru olup olmadığını görebilme işi teknik bir konu olduğundan lens kullanıcısına açık kenarlı tabak şekli yolunu kullanmasını tavsiye ederiz.
Yapı olarak ön yüzeyi ve arka yüzeyi kullanılabilen lenslerde mevcuttur. Bu konuda doktorunuzdan bilgi alabilirsiniz.

Sert lens takma tekniği

Aşağı bakın ve üst göz kapağını yukarı doğru çekin. Sonra tam karşıya doğru bakın ve diğer elle alt göz kapağını göze doğru çekin. Her iki göz kapağı çok sıkı tutulmalıdır. Üst kapak lensin hemen üstünde, alt kapak hemen lensin altında olmalıdır.

Sert lens çıkarma tekniği

Gözünüzü yavaşça burun tarafına çevirin ve parmaklarınızla göz kapaklarına makas hareketi yaptırarak birbirine yaklaştırın. Lens kenarına doğru göz kapaklarını sıkıştırma hareketi, lensi gözün dışına atacaktır.
  Design by
NormSoft
Anasayfa | Yardım | İletişim
Opmer.com   copyright © 2015