Opmer - Ana Sayfa
Şeffaf Numaralı Lens Renkli Kozmetik Lens Renkli Numaralı Lens Toric (Astigmat) Lens Renkli Toric (Astigmat) Lens Multifocal (Uzak+Yakın) Lens Sert (GP) Lens
Prostetik (İris) Lens Chromagen (Renk Körlüğü) Lensi Afak (Pediatrik) Lens Ortokeratoloji (Uyku) Lensi Lens Solüsyonları Lens Bakım Ürünleri
Arama :
ANASAYFA   |   İLETİŞİM
Bu sayfalar bilgilendirme amaçlı hazırlanmış olup; doğru yada yanlış anlaşılması kullanıcının sorumluluğundadır. Burda bulunan bilgiler asla teşhis veya tedavi önerisi olamaz asıl olan uzman bir göz hekimi tarafından yapılan teşhis ve tedavilerdir.
Yardım Konuları
Lens Hakkında
Göz Kırma Kusurları
Göz Hastalıkları
Lens takmadan önce

Lensler takılmadan mutlaka eller likit bir sabunla yıkanmalıdır. Yıkama işleminden sonra durulamanın tam anlamıyla gerçekleştiğini kontrol etmelisiniz. Durulama işlemi bittikten sonra asla normal havlu ile illerinizi kurulamayınız, mutlaka bu işlemi kağıt havlu ile sonlandırınız. Lensleriniz taktığınız ortamın temiz olmasına dikkat ediniz. Ellerinizi yıkadıktan sonra ilk işlem lensinizi gözünüze yerleştirmek olmalıdır. Bu arada yaptığınız herhangi bir iş yada dokunduğunuz farklı bir eşyanın temizliğini garanti edemezsiniz. Bu konu çok hassastır.

Lensinizi kontrol ediniz

Kontakt lensler steril vakum ambalajlarda yada cam flakon (cam şişede) bulunurlar. Lensi satın aldığınızda vakum ambalajların sağlam olduğunu kontrol ediniz, lensiniz şişede ise kapağın daha önceden açılıp açılmadığını kontrol etmelisiniz. Lenslerinizi vakum ambalajdan veya şişeden işaret parmağınızın üzerine yerleştirdikten sonra aydınlık bir ortamda lensinizin kenarlarında (perifer) yırtık veya herhangi bir kesi olmadığına emin olunuz. Vakumdan veya şişeden yeni çıkmış bir lenste yüzeyde asla birikinti bulunmaz, lens tamamen kusursuz ve mükemmel bir yapıdadır. Bir önem arz eden konuda lensi hangi yüzeyi doğrudur? bunu anlamak için basit bir teknik bulunmaktadır. Lens işaret parmağınız üzerinde duruken lensin kenarları dışa doğru açık vaziyette ise lens doğru pozisyondadır. Lensin kenarları içe dönük ise doğru pozisyonda değildir. Ters takılan lensler gözde çok fazla hareket ederek stabilize olmaz ve takılma hissi verir. Lenslerinizi takarken bu önemli hususa dikkat etmeniz önerilir. Lenslerin üzerinde laser ile yazılmış marka yada patent işareti bulunmaktadır. Normalde karşıdan bakıldığında doğru olarak okunduğu zaman lensin göze doğru pozisyonda yerleştirildiğini kanıtlar. Ancak bazı lenslerde bu yazıyı görebilmek için mor ötesi ışık kullanmak gereklidir. Kırma kusuru olan kişiler normalde göremezken, kızlı ötesi ve mor ötesi ışık kullanarak lensin laser işaretinin doğru olup olmadığını görebilme işi teknik bir konu olduğundan lens kullanıcısına açık kenarlı tabak şekli yolunu kullanmasını tavsiye ederiz.
Yapı olarak ön yüzeyi ve arka yüzeyi kullanılabilen lenslerde mevcuttur. Bu konuda doktorunuzdan bilgi alabilirsiniz.

Detaylı anlatım Yumuşak Lens takma tekniği

İlk bakışta biraz endişeli bir durum, lenslerinizi gözünüze takmayı nasıl başaracaksınız? Lensi göze takmak çoğu insan için zor gibi görünebilir. Gözünüze lensi takmayı başarmak, gözünüze yabancı bir cismi yerleştirmek, en duyarlı organımız olan gözümüz için ilk etapta korkulan bir durum gibi görünse de birçok insan için göz çok önemlidir. Türkçemizde bu konuyla ilgili birçok hassas deyimde bulunmaktadır. Gözü gibi bakmak, gözünden sakınmak, gerçekten bu kadar önem verdiğimiz gözümüze lens takmayı nasıl başaracağız.

Öncelikle kararlı olmalısınız. Hayata bir demir pencereden bakmak yerine o pencereleri açıp, hayata yeni bir bakışla devam etmektir lens kullanmak. Bir özgürlüktür. Yazın sıcağında burundan terleyerek sürekli kayan, burnunuzda iz yapan, sizi olduğunuzdan yaşlı gösteren gözlüklerden kurtulmanın en mantıklı yoludur lens kullanmak.

Lens takmaya başlayalım; Kontakt lensler steril vakum ambalajlarda yada cam flakon( cam şişede) bulunurlar. Lensi satın aldığınızda vakum ambalajların sağlam olduğunu kontrol ediniz,lensiniz şişede ise kapağın daha önceden açılıp açılmadığını kontrol etmelisiniz. Lenslerinizi vakum ambalajdan veya şişeden işaret parmağınızın üzerine yerleştiriniz. Bu işlemle birlikte karşınızda yaklaşık 30 cm lik bir mesafede bir ayna bulunmalıdır. Lens şu anda sağ işaret parmağınızın uç kısmında durmakta. Lensi gözünüze takabilmeniz için altın kural lensin geçebileceği kadar bir alanı açmaktan geçer. Bu işlem için üst göz kapağınızı sol elinizle kirpik hizasından tutunuz, sağ elinizin işaret parmağında lensiniz hala duruyor, sağ elinizin orta parmağı ile alt göz kirpiğinin tam olarak bittiği yerden tutunuz işte şu anda lensin geçebileceği alanı sağlamış oldunuz. Karşınızdaki aynanın da yardımı ile lense doğru bakarak lensi hafifçe göze paralel olacak şekilde gözünüzün içine bırakınız, lensin yapısından dolayı bu esnada göz lensi bir mıknatıs gibi içeri çekecektir. Bu lens takarken en doğru yöntemdir. Lensi takarken lense bakmakta zorlanırsanız, lensi göz merceğinin üzerine bırakamamanız durumunda ise
Gözün renkli kısmının biraz altına, ya da sağ veya soluna bırakabilirsiniz. Sonrada alt göz kapağı yardımıyla lensi orta kısma doğru itebilirsiniz. Bu itme işlemi yapılamadığı anda bile çoğu zaman lens yerine kendiliğinden oturur. Bu işlemleri yaptınız fakat lensi bir türlü gözünüze takmayı başaramadınız. Lens gözünüzde katlanabilir bu sorun değil lensinizi tekrar düzeltip baştan başlayınız. Lensin göze takılma anında nemli olup olmadığını kontrol ediniz. Örneğin, 5 kez lens takmayı denediniz başarılı olamadınız, lensleri içi yarısına kadar solüsyon dolu olan lens kabınıza koyarak tekrar işaret parmağınızın ucuna yerleştiriniz. Bu sayede 5 denemede bir kez lenslerinizin nemli ve temiz olmasını sağlamış olursunuz. Her yolu denediniz lenslerinizi takamadınız o zaman; En baştan başlamak en iyisidir. Yine lens takmada sorun yaşayan, lens takabileceğine inanmayan hastaların bir dönem sonra lens takma pratiklerini geliştirip bu konuda deneyim sahibi olduklarını size hatırlatırız. Lens kullanan bir arkadaşınızdan bu konuda yardım alabilirsiniz. Ya da göz doktorundan lens takmayı tam olarak öğrenmeden ayrılmayınız.

Basit anlatım yumuşak lens takma tekniği

  • Temiz ve ıslak sağ lensinizi kullandığınız elinizin (eğer solaksanız bu sol eliniz olacaktır) işaret parmağına yerleştiriniz ve alt göz kapağınızı aynı elinizin yüzük parmağıyla veya orta parmağıyla aşağıya doğru çekiniz. Diğer elinizi üst göz kapağınızı iyice açık tutmak için kullanınız.
  • Direk lense veya aynaya bakarak lensi direkt olarak kornea üzerine yerleştiriniz (gözünüzün ortasındaki büyük renkli halka).
  • Göz kapağını yavaşça bırakınız. Lensin altında hava kabarcığı kaldığı takdirde gözünüzü kapatın ve göz kapalı şekildeyken gözlerinizi yuvarlayın.


Hava kabarcıklarından kurtulmanın diğer bir yolu da göz kapaklarına çok hafifçe masaj yapmaktır. Bununla birlikte, ne sebeple olursa olsun gözlerinizi hiçbir zaman ovalamayınız.

Lenslerinizi gözünüze taktıktan sonra

Lenslerinizi gözünüze taktınız ancak bir sorun var rahat olmadığınızı fark ettiniz. Bu durumda 2 dakika kadar bekleyiniz eğer lensler hala batmaya devam ediyor ve sorun olduğunu düşünüyorsanız, lenslerinizi kullandığınız solüsyon ile tekrar durulayarak takmayı deneyiniz. Sorun yine devam ederse lenslerinizin süresi bitmiş olabilir. Eğer planlı değişim aylık şeffaf lenslerden kullanıyorsanız yeni bir çift lens açarak işlemi sonlandırınız. Yıllık şeffaf veya yıllık renkli lens kullanıyor iseniz tüm işlemleri yapıktan sonra hala lenslerinizi rahat hissetmiyorsanız profesyonel yardım alarak lensinizi aldığınız yere derin temizlik yapılması için bırakınız. Göreceksiniz bu derin temizlik sonrası lenslerinizi ilk günkü konforunda kullanmaya devam edebilirsiniz.

Detaylı anlatım Yumuşak Lensin çıkartılması

Lensler çıkartılmadan önce mutlaka eller likit bir sabunla yıkanmalıdır. Yıkama işleminden sonra durulamanın tam anlamıyla gerçekleştiğini kontrol etmelisiniz. Durulama işlemi bittikten sonra asla normal havlu ile ellerinizi kurulamayınız, mutlaka bu işlemi kağıt havlu ile sonlandırınız. Lenslerinizi çıkardığınız ortamın temiz olmasına dikkat ediniz. Ellerinizi yıkadıktan sonra ilk işlem lensinizi gözünüzden çıkartmak olmalıdır. Bu arada yaptığınız herhangi bir iş veya dokunduğunuz farklı bir eşyanın temizliğini garanti edemezsiniz. Bu konu çok hassastır. Bu işlem için üst göz kapağınızı sol elinizle kirpik hizasından tutunuz, sağ elinizin orta parmağı ile alt göz kirpiğinin tam olarak bittiği yerden tutunuz işte şu anda lensin çıkabileceği alanı sağlamış oldunuz. Karşınızdaki aynanın yardımı ile lense doğru bakarak lensi hafifçe renkli kısımdan dikey olarak aşağıya beyaz kısma doğru çekiniz, nazik bir şekilde işaret ve başparmağınızın yardımı ile lensi sıkmadan, fazlaca ezmeden gözünüzden alınız. Artık lenslerinizi muhafaza ettiğiniz lens kabına yerleştirebilirsiniz.

Bu konuda hemen ufak bir tavsiyede bulunalım, lenslerinizi muhafaza ettiğiniz lens kabının önemi büyüktür, bu kap akrilik malzemeden üretilmiş olmalıdır. Son dönem Çin’den Kore’den gelen plastik ucuz lens kaplarını asla kullanmayınız. Hatırlayınız Türk gıda kodeksi gıda malzemelerinin naylon poşetler de satılmasını yasaklamıştır. Avrupa ülkelerinde plastikten üretilen oyuncaklar dahi yasaklanmıştır. ABD: San Francisco, Oakland ve Kaliforniya'da alışveriş merkezleri ve eczanelerde kullanılmıyor. Fransa: Paris'te naylon torba kullanımı geçen sene yasaklandı. 2010 itibarıyla tüm ülkede yasaklanacak. Hindistan: Yeni Delhi ve Bombay başta olmak üzere, dört bölgede naylon torba kullanımı yasaklandı. Tayvan: Naylon torbanın yanı sıra plastik çatal-bıçak kullanımı da yasakladı. İrlanda: Naylon torba kullanmak isteyen, 20 cent vergi ödüyor. Kenya: 2008 itibarıyla tüm ülkede naylon torba yasaklandı. Güney Afrika: İnce torba yasak, geri dönüşümlü olanlar serbest. Uganda: İnce torba kullanımı yasak, kalınlarda vergi var. Ruanda: İki yıldır naylon torba kullanmıyor. İlginç olan ise satın aldığınız lens solüsyonlarında en önemli organımıza kullandığımız lenslerin, muhafaza edildiği lens kaplarının plastik olması. Kaliteli bir lens kabı plastik olmamalı, akrilik olmalı hatta anti bakteriyel malzemeden üretilmelidir. Bu konuda dikkatli olmanızı tavsiye ederiz.

Basit anlatım yumuşak lens çıkartılması

Yukarı bakın. Orta parmakla alt göz kapağını aşağı çekin. İşaret parmağıyla lensi gözün alt tarafına doğru kaydırın. Lensi baş ve işaret parmaklarınızla fazlaca sıkıştırmadan tutun ve çıkartın.
  Design by
NormSoft
Anasayfa | Yardım | İletişim
Opmer.com   copyright © 2015