Opmer - Ana Sayfa
Şeffaf Numaralı Lens Renkli Kozmetik Lens Renkli Numaralı Lens Toric (Astigmat) Lens Renkli Toric (Astigmat) Lens Multifocal (Uzak+Yakın) Lens Sert (GP) Lens
Prostetik (İris) Lens Chromagen (Renk Körlüğü) Lensi Afak (Pediatrik) Lens Ortokeratoloji (Uyku) Lensi Lens Solüsyonları Lens Bakım Ürünleri
Arama :
ANASAYFA   |   İLETİŞİM
Bu sayfalar bilgilendirme amaçlı hazırlanmış olup; doğru yada yanlış anlaşılması kullanıcının sorumluluğundadır. Burda bulunan bilgiler asla teşhis veya tedavi önerisi olamaz asıl olan uzman bir göz hekimi tarafından yapılan teşhis ve tedavilerdir.
Yardım Konuları
Lens Hakkında
Göz Kırma Kusurları
Göz Hastalıkları
Lens nedir? Kontakt lens nedir?

Kontakt lensler optik biliminin gelişmeleri ve teknolojinin ışığında hızla ilerlemeye devam etmektedir. Türkiye’de kontakt lensler genel tabiri ile kısaca lens denilerek adlandırılırlar. İngilizce de lens = cam demektir. Asıl doğru tercüme kontakt lenstir. Çünkü burada göze implante olmuş durumdadır. Bu yüzden kontakt lens olarak adlandırmak doğru olandır. Bazı kaynaklarda lensin tarihi olarak geçen kısım gözlük camlarının kullanılması ile gerçeklik kazanmıştır. Yani kullandığınız kontakt lensler ilk defa Rönesans döneminde ortaya çıkmamıştır. Rönesans döneminde astronomiye olan ilgi nedeniyle yıldızları daha yakından görebilmek amacı ile ilk tanımlama 1845'te İngiliz astronom John Frederick William Herschell'e aittir.İlk kontakt lensin yapımı ise 1886'da Xavier Galezowski tarafından katarakt ameliyatı sonrasında yaranın iyileşmesi için yapılmıştır. Keratokonus hastaları için yapılan ilk kontakt lens ise 1888'de Fransa'da Eugene Kalt’a aittir. Kontakt lensin dizaynı ile ilgili gelişmeler Macarlara aittir. Örneğin 1930’larda kontakt lens için kullanılan tek madde cam iken bu tarihten sonra cama göre çok daha hafif olan pleksiglas, polimetilmetakrilat (PMMA) kullanılarak lensin sadece kornea üzerinde durabilmesine olanak tanınmıştır.
1930‘larda yine bir yenilik olarak ilk rigid gaz geçirgen lensler olan Selüloit (selüloz asetat bütirad) lensler üretilmiş ve kullanılmaya başlanmıştır.
Kontakt lensin modern çağı 1948 ‘de Amerikan Kevin Tuohy'in PMMA'dan yapılan Solex lens adındaki korneal lensi modern lens çağının başlangıcı olarak kabul edilmektedir. 1950'ler polimerize hidroksietilmetakrilat (HEMA) maddesinden yapılan hidrojel lenslerin (su içeren) girmesi ile çok önemli bir sürecin başlamasına sahne olmuştur. Bu ilk yumusak lens Prag'da Otto Wichterle, Daroslav Lim ve Maximillian Dreifus tarafından üretilmiştir. Bu lenslerin seri üretimine olanak tanıyan spin-cast makinesi 1966'da yine Wichterle'nin icadıdır. 1970'lerde sert lenslerde önemli bir gelişme olmuş, oksijen geçirmeyen PMMA materyalinin yerine oksijen geçirebilen rigid gaz geçirgen lensler (RGP) , CAB, Silikon akrilat ve daha sonra florokarbon materyallerden üretilmişlerdir.
1990'larin başında yumuşak lens üretim teknolojisi değişmiş ve kopyalama sisteminin girişi ile planlı aylık değişim lensleri kullanıma girmiştir.
1996 yılından itibaren de Florosilikon hidrojel kontakt lenslerin icadıyla yumuşak kontakt lenslerin oksijen geçirgenlikleri çok arttırılmış ve lensler gece aşırı kullanılabilir hale gelmişlerdir.

Kontakt lenste günümüz teknolojisinde son durum nedir?

Kontakt lensin tarihteki yolculuğunda, bugün geldiğimiz noktada hala gözdeki komplikasyonlar ve lenslerde depozit birikimi devam etmektedir. Kontakt lens kullanıcıları arasında yılda %26 oranında komplikasyon yaşanmaktadır.

Lensle ilgili çeşitli bilgiler

 • Lensleri kullanırken hiçbir zaman su kullanmayınız. Su, lenslere gözyaşı dolana kadar, ezilmesine ve hafif bir yanmaya yol açar. Bunun dışında suyun içinde bulunan kalsiyum (Calcium) lens üzerinde depolanan ve asla çıkmayacak bir şekilde lensi kullanılmaz hale getiren depolanmalara yol açar.
 • Lenslerinizin kurumamasına özen gösteriniz. Eğer lens susuz kalırsa flex özelliğini yitirir.
 • Yumuşak lenslerin kullanımında göz damlaları buna bağlı olarak ilaçlar kullanılmamalıdır.
 • Lensler kimyasal maddelere alkole, kozmetiklere ve sabuna değmemelidir.
 • Lensleriniz gözünüzü açıp kapadığınız anda küçük bir oynama yapmalıdır. 0.50 mm 1.00 mm gibi Limbusu kavislemelidir.
 • Endetelyumun herhangi bir anormalliğinde lens takılmamalıdır
 • Oküler meditasyon kullanan hastalar lens kullanmamalıdır.
 • Yapısal göz kapağı anormallikleri olanlar lens kullanmamalıdır.
 • Konjoktivel anormallik ve enfeksiyonlarda lens kullanılmamalıdır.
 • Ödem, leke, yara, damarlanma yada ışık yarığı denemesinde anormal donukluk gösteren kornealar durumunda lens kullanılmamalıdır.
 • Kontakt lens kullanacak kişi lens bakım prosedürünü izlemeyi sürdürebilecek yetenekte olması, küçük çocuk ve yaşlı hasta ise kendisine yardım edebilecek lens bakımı konusunda eğitim görmüş bir kişinin bulunması gerekmektedir.

Lensle uyunabilirimi?

Son dönemde 30 gün 30 gece çıkartılmadan veya 10 gün sürekli kullanılan lensler üretilmektedir. Lens satışı yapılan yerlerde bu ürünleri tavsiye etmektedir. Ancak Uzman göz doktorları lensleri gece çıkarmadan kullanılmasına asla onay vermemektedirler. Sürekli takılan ve çıkartılmadan kullanılan lenslere sürekli olarak protein birikimi oluşturuyor ve ilerde alerjiye sebep oluyorlar. Hiçbir uzman doktor hastasına bu lensleri tavsiye etmiyor, çünkü korneanın hava alması gerektiğini düşünüyorlar. Daha da ileri gidip lenslerini çıkarmaya üşenen kişilere gözlük kullanmaları tavsiye etmekteler. İstatistiklere göre lenslerini periyodik olarak çıkartıp takan kişiler, gece lensleri ile uyuyan kişilere göre gözde ülseratif kanser riskine daha az rastlandığını unutmayalım.
  Design by
NormSoft
Anasayfa | Yardım | İletişim
Opmer.com   copyright © 2015