Opmer - Ana Sayfa
Şeffaf Numaralı Lens Renkli Kozmetik Lens Renkli Numaralı Lens Toric (Astigmat) Lens Renkli Toric (Astigmat) Lens Multifocal (Uzak+Yakın) Lens Sert (GP) Lens
Prostetik (İris) Lens Chromagen (Renk Körlüğü) Lensi Afak (Pediatrik) Lens Ortokeratoloji (Uyku) Lensi Lens Solüsyonları Lens Bakım Ürünleri
Arama :
ANASAYFA   |   İLETİŞİM
Bu sayfalar bilgilendirme amaçlı hazırlanmış olup; doğru yada yanlış anlaşılması kullanıcının sorumluluğundadır. Burda bulunan bilgiler asla teşhis veya tedavi önerisi olamaz asıl olan uzman bir göz hekimi tarafından yapılan teşhis ve tedavilerdir.
Yardım Konuları
Lens Hakkında
Göz Kırma Kusurları
Göz Hastalıkları
Astigmat nedir? Astigmatı olanlar lens kullanabilir mi?

Astigmat korneanın yuvarlak olmadığı, yumurta şeklinde olduğu bir durumdur. Yumurta veya rugby topu gibi astigmat bir korneanın 2 kesiti, temel eğrisi vardır. Biri yassı diğeri ona 90 derecede daha dik. Bu iki farklı eğri ışığı farklı kuvvette kırarlar ve retinada iki görüntü oluşmasına neden olurlar. Astigmatı olan kişilerde
Kontakt lens kullanabilirler. Astigmat gözde kornea bir yumurta gibi ovaldir ve ışınların retinada düzgün odaklanmasını sağlayamaz.

Astigmat şikayetleri ve bazı bulgular

Astigmat‘ı olan kişiler uzak ve/veya yakında bulanık ya da gölgeli görürler. Görüntü hiçbir zaman keskin değildir. Bir yönde net olan çizgiler 90 derece aksinde bulanık görülebilirler. Mesela pencerenin dik kenarları netken, yatay kenarları bulanık görülebilir. Daha net görme eforu baş ağrısı ve göz etrafında ağrı ve baskı yapabilir.
Kişi kolay yorulup işi bırakmak zorunda kalabilir. Astigmatizm değişik derelerde olabilir ve gözlük veya lens takanların %30-40ında astigmat bulunur.
Astigmat tek başına olabileceği gibi miyop veya hipermetropla birlikte olabilir. Kırma kusurlarında olduğu gibi Kalıtımsal bir faktördür, gözün yorulması, az ışık, çok bilgisayar v.s. gibi dış faktörlere bağlı değildir. Zamanla bir miktar artma, azalma veya açı değiştirme gösterebilir. KERATOKONUS denilen bir rahatsızlık da yüksek ve değişken astigmata sebebiyet verebilir. Gözün dış tabakası olan kornea tabakasında hasar olan veya ‘keratokonus’ dediğimiz gözün öne doğru konikleştiği hastalıklarda ve yüksek astigmatlı kişilerde tedavi edici amaçlı kontakt lens kullanımının gerekli olduğunu söyleyebiliriz. Keratakonus Göz doktorunun Muayenesi esnasında tespit edilir ve tedavisi farklıdır.
  Design by
NormSoft
Anasayfa | Yardım | İletişim
Opmer.com   copyright © 2015