Opmer - Ana Sayfa
Şeffaf Numaralı Lens Renkli Kozmetik Lens Renkli Numaralı Lens Toric (Astigmat) Lens Renkli Toric (Astigmat) Lens Multifocal (Uzak+Yakın) Lens Sert (GP) Lens
Prostetik (İris) Lens Chromagen (Renk Körlüğü) Lensi Afak (Pediatrik) Lens Ortokeratoloji (Uyku) Lensi Lens Solüsyonları Lens Bakım Ürünleri
Arama :
ANASAYFA   |   İLETİŞİM
Bu sayfalar bilgilendirme amaçlı hazırlanmış olup; doğru yada yanlış anlaşılması kullanıcının sorumluluğundadır. Burda bulunan bilgiler asla teşhis veya tedavi önerisi olamaz asıl olan uzman bir göz hekimi tarafından yapılan teşhis ve tedavilerdir.
Yardım Konuları
Lens Hakkında
Göz Kırma Kusurları
Göz Hastalıkları
Miyop nedir? Lens kullanımında miyop hastalarının durumu.

Miyop kırma kusuru olan hastalar uzaktaki nesneleri seçmekte zorlanır veya bulanık görür. Otoyol tabelaları, okulda sınıfta arka sıralarda tahtayı seçmekte zorlanmaktadırlar. Televizyona bu sebeple çok yaklaşırlar. Gözlerini kısarak bakarlar. Okuma, örme, bilgisayar kullanma gibi yakın işlerini rahat yaparlar. Genetik olabilir ve genellikle 8-10 yaş civarı ortaya çıkar. Tipik olarak vücut gelişimine bağlı olarak 20li yaşlara kadar değişik oranlarda miyop ilerleyebilir. Daha sonra durur veya daha yavaş ilerler. Toplumun yaklaşık %40ı değişik derecelerde miyoptur; diğer bir deyişle uzağı görmekte zorlanıyorsanız kesinlikle miyop olduğunuz anlamına gelir. Bu kırma kusurunun gözlük veya kontakt lensle giderilmesi mümkündür. Ancak kullanılacak lens yada gözlükler ile görüş sağlansa da kırma kusuru ortadan kalkmaz sadece lens veya gözlük kullanıldığı sürece görme sağlanmaktadır. Özellikle -3.00 derece miyoptan sonra takılan gözlük camları çok kalın, estetik olmayan bir görüntüye sebep olur, ancak kontakt lens bu noktada harika bir çözüm yoludur. Diğer bir deyişle kalın camlardan kurtulmanın en iyi yolu lens kullanmaktır.

Miyop kırma kusurunun nedenleri

Gözün önden arkaya normalden uzun olduğu veya kornea veya merceğin kırma gücünün normalden fazla olduğu durumda gelişir. Bu sebeple resim retina yüzeyinde değil onun önünde oluşur. Miyop’un, gözleri kullanmak veya yormakla hiçbir ilgisi yoktur. Miyop’un en belirgin ortak nedeni genetiktir. Miyop bazı göz veya genel rahatsızlıklarla birlikte veya onların sonucu olarak ortaya çıkabilir. (diabet-marfan-keratokonus-katarakt v.s.) Bu da göz muayenelerinin doktorlar tarafından yapılması gereği ve önemini gösterir.
  Design by
NormSoft
Anasayfa | Yardım | İletişim
Opmer.com   copyright © 2015