Opmer - Ana Sayfa
Şeffaf Numaralı Lens Renkli Kozmetik Lens Renkli Numaralı Lens Toric (Astigmat) Lens Renkli Toric (Astigmat) Lens Multifocal (Uzak+Yakın) Lens Sert (GP) Lens
Prostetik (İris) Lens Chromagen (Renk Körlüğü) Lensi Afak (Pediatrik) Lens Ortokeratoloji (Uyku) Lensi Lens Solüsyonları Lens Bakım Ürünleri
Arama :
ANASAYFA   |   İLETİŞİM
Bu sayfalar bilgilendirme amaçlı hazırlanmış olup; doğru yada yanlış anlaşılması kullanıcının sorumluluğundadır. Burda bulunan bilgiler asla teşhis veya tedavi önerisi olamaz asıl olan uzman bir göz hekimi tarafından yapılan teşhis ve tedavilerdir.
Yardım Konuları
Lens Hakkında
Göz Kırma Kusurları
Göz Hastalıkları
Hipermetrop nedir? Lens kullanımında hipermetrop hastaların durumu.

Hipermetrop görüntünün retina arkasında odaklanması sonucunda bulanık görme yaratır. Bunun sebebi gözün ön-arka boyunun kısa olması, daha ender olarak da korneanın veya göz merceğinin kırma kuvvetinin az olmasıdır. Hipermetrop’un derecesi ve kişinin yaşına bağlı olarak bazı hipermetroplar uzağı ve bazen de hem uzak hem yakını iyi görebilirler. Bunun sebebi uyum gücünün genç yaşlardaki kuvvetidir. Fakat bu yorgunluk ve ağrı verebilir ve yaşla kuvvet gittikçe azalır. Toplumun %10unudan fazlası gözlük veya lens kullanarak düzeltmeye ihtiyaç duyan hipermetroplardır (Toplam %30). Hipermetropların Miyop’un tam tersi olarak uzağı iyi gören fakat yakını göremeyen olduğu sanılır. Uyum gücünün fazla olduğu genç yaşlarda böyle gibi görünebilir; hatta yakında bile şikayet olmayabilir. Fakat yaş ilerledikçe uyum gücü azalır. Belirtiler önce yakında daha sonra uzakta da ortaya çıkar. Aslında bir hipermetrop ne yakını ne uzağı eforsuz göremeyen kişidir. Bir miyop her yaşta yakını iyi görebilirken uyum gücünü kaybetmiş 50 yaş üstü bir hipermetrop hem uzak hem yakın için düzeltme ihtiyacı hissedecektir. Kırma kusurunun gözlük veya kontakt lens ile giderilebilir. Özellikle +3.00 derece hipermetroptan sonra takılan gözlük camları çok kalın, estetik olmayan bir görüntüye sebep olur, ancak kontakt lens bu noktada harika bir çözüm yoludur. Diğer bir deyişle kalın camlardan kurtulmanın en iyi yolu lens kullanmaktır.

Hipermetrop şikayetleri ve bazı bulgular

Göz etrafında ağrı, göz yorulması, gidip gelen bulanıklık, huzursuzluk, kolay dikkat dağılması gibi şikayetler ile başlar. Bunlar özellikle uzun süre yakın mesafe çalışmalarında oluşur. Bu şikayetler gizli hipermetropun derecesine, ne kadar yakın işi yapıldığına ve uyum gücü rezervi açısından yaşa bağlıdır. Yüksek hipermetropu olan bir çocukta bu şikayetler dışında uyum eforunun tetikleyebileceği içe şaşılık da söz konusu olabilir.
  Design by
NormSoft
Anasayfa | Yardım | İletişim
Opmer.com   copyright © 2015